top of page

Naše včely, Náš med

Náš med, na Boudě v Obřím dole

Naše včely chováme v I. a II. zóně Krkonošského národního parku, v nadmořské výšce 830m. Pro krátké vegetační období medu nemáme moc, ale svým složením je velmi vyjímečný.

Naše včely opylují nejpřísněji chráněné byliny a léčivky z Obřího dolu. Občas si zaletí do Krakonošovy nebo Čertovy zahrádky. Pro zajímavost uvádíme výběr z rostlin, na kterých naše včely rády sbírají nektaria a pyl. Společně žijeme na území, které už několik desítek let nezná pesticidy, hnojiva ani jiné postřiky. Můžeme Vám tedy nabídnout med nejvyšší kvality a ojedinělé chuti.

Náš med pro vás připravujeme do origálního balení.

Bylinky a léčivky z Obřího dolu

I. MALINÍK OBECNÝ (RUBUS IDAEUS) Droga má mírně svíravý účinek, který pomáhá při zánětech v dutině ústní, při průjmech apod. Křeče tlumící působení se používá především v gynekologii, např. při menstruačních bolestech. Plody mají účinky potopudné a tlumí horečky. II. HOŘEC TOLITOLITÝ (GENTIANA ASCEPIADEA) Stylizovaná rostlina ve znaku KRNAP, přísně chráněný. Droga pomáhá při poruchách funkce žlučníku, jater a slinivky. Podporuje krvetvorbu, funkce centrální nervové soustavy a v rekonvalescenci po těžkých chorobách. Jeho příbuzný Hořec žlutý se dožívá věku až 60-ti let. III. BRUSINKA OBECNÁ (RHODOCOCCUS VITIS-IDAEA) Používá se k léčbě průjmů a všude tam, kde je zapotřebí svíravého účinku, má mimořádný protizánětlivý účinek. IV. BORŮVKA ČERNÁ (VACCINIUM MYRTTILLUS) Je to lidový prostředek proti průjmu, působí protibakteriálně i proti Eschenichia coli a stafylokokům. Příznivě ovlivňuje cévní systém, řeší poruchy prokrvení. Je výborná k prevenci i léčbě šerosleposti zejména u lidí s těžší krátkozrakostí. V. DEVĚTSIL LÉKAŘSKÝ (PETASITES OFFICINALLIS) Působí močopudně, je výborný při horečnatých chorobách, astmatu, dně a padoucnici, výrazně utišuje kašel. Čerstvé listy jsou nejlepší na obklady zraněných kloubů a ran, kloub nejen splaskne, ale ztratí se i voda. VI. MATEŘÍDOUŠKA ÚZKOLISTÁ (THYMUS SERPYLLUM) Má silné antiseptické a dezinfekční účinky, výborná při dezinfekci dýchacích cest, při bronchitidě a podobných nemocech doprovázených kašlem. Dále dezinfikuje a uklidňuje jak trávicí systém i močové cesty. Vhodná proti streptokokům, stafylokokům i salmonelle. Aplikuje se na různé nervové potíže např. i do koupelí. VII. VŘES OBECNÝ (CALLUNA VULGARIS) Vřes je všestranně nedoceněnou, universálně působící bylinou. Uplatnění má především v urologii a gynekologii. Je to prvotřídní desinfekční prostředek močových cest s močopudným účinkem. Má výborný odvodňovací efekt při otocích. Vřes uklidňuje, reguluje trávení, působí protiprůjmově, vylučuje z těla kyseliny močové a tak je výborný proti revmatismu a dně. Vřesový med je opravdovou lahůdkou a těší se velké vzácnosti. VIII. PODBĚL LÉKAŘSKÝ (ZUSSILAGO FARFARA) Podbělový list je základní drogou léčby astmatu, dokáže totiž utlumit kašel a přitom podpořit vykašlávání. Zábal do listů podbělu působí protirevmaticky a na bolesti kloubů obecně, je výborný na zanícené žíly. Květy působí především protikřečově.

ARCHIV
HLEDAT PŘES TAGY
KATEGORIE
SLEDUJTE NÁS
  • Facebook Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page